sobota, 10. maj 2008

Tiskovna konferenca


Tiskovna konferenca



Mlada Evropejca

simbolično odpirata Martinovo pot od Szombathelyja (Martinovega rojstnega mesta na Madžarskem) do Toursa in mesteca Candes-Saint-Martin,

kjer je umrl


Četrtek, 8. maj

Slovenski etnografski muzej, Ljubljana


Tine Jenko, KD Poslanstvo sv. Martina

IZJAVA ZA JAVNOST



Sodelovanje med Francijo in Slovenijo

Leta 2005 je KD Poslanstvo sv. Martina postalo uradni zastopnik Evropskega KC sv. Martin Tourski. Glavni cilji Evropskega centra, t.j. predvsem ozaveščanje o kulturni dediščini povezani z sv. Martinom, ter vzpostavitev same poti, so tako postali tudi cilji KD Poslanstvo sv. Martina. Pri uresničevanju le teh je KD Poslanstvo sv. Martina po svojih močeh pomagalo tudi Ministrstvo za kulturo RS. Leta 2006 je tako podprlo projekt Evropska kulturna pot sv. Martin Tourski, evropska osebnost, simbol vrednote medsebojne delitve. V okviru tega projekta je KD Poslanstvo sv. Martina izvedlo promocijo Slovenije v Toursu, Francija na praznik sv. Martina. V pismu o podpori projektu je minister za kulturo, dr. Vasko Simoniti takrat zapisal, da bo imel projekt, ki bo interdisciplinaren in evropski „mnogo pozitivnih učinkov, saj bo prispeval k razpoznavnosti in vrednosti slovenske kulturne dediščine“. V okviru tega projekta je tako prišlo do ustvarjalne izmenjave in sodelovanja med dvema kulturama, slovensko in francosko.


Drugi konkreten sad sodelovanja med državama pa je prav simbolično odprtje Velike Evropske kulturne poti sv. Martina. Mlada Evropejca, Nicolas iz Francije in Daniel iz Madžarske, bosta peš in s kolesom prepotovala več kot 1800 km in po „Škofovi poti“ prispela v Tours, na Martinov grob. Stara 20 in 22 let, oba študenta zgodovine. Odhod je bil 26. Aprila 2008 iz Szombathelya v prisotnosti predstavnikov lokalne skupnosti in francoskega ambasadorja na Madžarskem, gospoda Reneja Roudauta.


Ob njunem prihodu v Tureno, se bodo mladima popotnikoma pridružili mnogi pohodniki in znane osebnosti (ambasadorji, vodje regionalnih skupnosti, župani …), tudi dr. Janez Šumrada, slovenski ambasador v Parizu. Pot se bo končala v mestu Candes-Saint-Martin po poti „Martinovega poletja“.

4. julija bo v Toursu zanju prirejen sprejem s slavnostnim koncertom slovenskega mešanega zbora Hrast iz Doberdoba v katedrali v počastitev predaje slovenskega predsedovanja EU Franciji. Zbor bo krstno zapel latinsko mašo, posvečeno sv. Martinu, avškemu zavetniku, ki jo je napisal priznan slovenski skladatelj Štefan Mauri. Turnejo zbora je delno podprlo Ministrstvo za kulturo RS Slovenije, sektor za promocijo in mednarodno sodelovanje.

Rdeča nit poti bo za oba fanta pojem vzajemne delitve „Partage citoyen“, katerega sporočilo bosta nesla skozi vse prehojene dežele. Na ta način bosta simbolično odprla pot od Vzhoda do Zahoda.

Kakor je značilno za vsako kulturno pot, tudi ta vzpostavlja aktiven medkulturni dialog, podobno kot se je to dogajalo pred več stoletji na romarskih poteh po Evropi in drugod po svetu. Potrebno je poudariti, da se projekt odprtja poti umešča v kontekst predaje Slovenskega predsedovanja EU Franciji. S tem pravzaprav želimo opozoriti na nujnost kulturnega dialoga v današnji Evropi.


Kulturni turizem

KD Poslanstvo sv. Martina pri projektu računa na evropska sredstva z namenom ustvariti nov kulturno-turističen proizvod (produkt) katerega namen je predvsem ovrednotenje domače kulturne dediščine povezane z sv. Martinom, ki bi domačim in tujim gostom nudil kvalitetno kulturno in turistično ponudbo. V širši okvir projekta bodo tako zajete že nekatere obstoječe infrastrukture, ki bodo turistom lahko nudile svoje usluge (npr. hoteli, kmečki turizem, zdravilišča, naravni parki, pohodniške poti, kolesarske poti). Ta nov produkt se za enkrat umešča v čezmejno sodelovanje med Slovenijo in Madžarsko.


V času, ko Nicolas in Daniel hodita po Sloveniji se je potrdilo zanimanje in pripravljenost občin za sodelovanje pri skupnem oblikovanju novega kulturno-turističnega proizvoda. To kaže na zavedanje pomembnosti, ki jo lahko ima taka kulturna pot za neko deželo, za občino, za kraj ali vas. Če želimo razmišljati tržno moramo seveda upoštevati predvsem kvaliteto in originalnost ponudbe. Martinova pot želi nuditi kvaliteten in originalen proizvod na vseh nivojih: od razglednic, vodičev do nastanitvenih kapacitet. Glavni poudarek pa končno ni samo na ekonomski rasti ampak predvsem na kulturnem bogastvu dežele. Zato je glavni namen kulturni dialog, ki danes v Evropi dobiva vse večji pomen.


Ni komentarjev: